Fizjoterapia weterynaryjna to jeden z najszybciej rozwijających się segmentów rynku w zakresie leczenia zwierząt. Obecnie obserwujemy wyraźne zmiany w sposobie traktowania zwierząt domowych w codziennym życiu. Standardy opieki nad zwierzętami domowymi są dziś znacznie wyższe niż jeszcze kilka dekad temu. Na całym świecie wykonuje się coraz więcej operacji w weterynarii. Wpływa to na imponujący wzrost popytu na innowacyjne urządzenia i zaawansowany technologicznie sprzęt do fizjoterapii weterynaryjnej.
Dzisiejszy świat jest znacznie bardziej przyjazny dla zwierząt domowych niż w przeszłości. Wprowadzane są nowe przepisy prawne, które regulują ochronę zwierząt. Zmiany legislacyjne nakładają na właścicieli zwierząt więcej obowiązków w zakresie konieczności zapewnienia im odpowiedniej opieki. Zmiany następują też oddolnie. Zwiększa się świadomość społeczna dotycząca odpowiedzialności za zwierzęta domowe. Coraz więcej osób traktuje zwierzęta domowe jak członków rodziny, którym należy się miłość i troska o zdrowie. Dużą rolę w tym procesie ogrywają organizacje społeczne, które organizują kampanie edukacyjne mające na celu podwyższenie standardów opieki nad zwierzętami.
Odpowiedzią na te zmiany jest także konsekwentne rozszerzanie usług weterynaryjnych. Obecnie standardem są regularne kontrole weterynaryjne, szczepienia i profilaktyka przeciwpasożytnicza. Rynek żywności dla zwierząt domowych jest bardzo urozmaicony i wszechstronny. Rosnącym wymaganiom muszą sprostać gabinety weterynaryjne, które inwestują nie tylko w sprzęt leczniczy dostosowany do potrzeb zwierząt (taki jak ultrasonografy, aparaty rentgenowskie oraz nowoczesne narzędzia do diagnostyki laboratoryjnej), ale też w nowatorskie urządzenia do fizjoterapii weterynaryjnej.
Dziś fizjoterapia weterynaryjna skupia się na ocenie i leczeniu schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego oraz neurologicznego u zwierząt. Jej celem jest zwiększenie ruchomości stawów i mięśni oraz szybszy powrót do zdrowia po operacjach, urazach, chorobach zwyrodnieniowych czy schorzeniach związanych z wiekiem i otyłością. Sprzęt do fizjoterapii zwierząt zmniejsza dolegliwości bólowe czworonogów, jednocześnie poprawiając jakość ich życia. Chociaż techniki fizjoterapii weterynaryjnej są zasadniczo podobne do tych stosowanych u ludzi, niemniej bardzo ważne jest, żeby praktyki lecznicze były wykorzystywane z użyciem przyrządów i sprzętu do fizjoterapii weterynaryjnej dostosowanego do potrzeb zwierząt. Do najbardziej popularnych urządzeń do rehabilitacji zwierząt należy sprzęt do magnetoterapii, lasery, ultradźwięki dla zwierząt czy baseny do hydroterapii zwierzęcej.
Jedną z najnowszych technologii rekomendowanych do zastosowania w gabinetach weterynaryjnych jest ENF Pro Vet. System jest przeznaczony do terapii psów, kotów i koni. Rozwiązanie można wykorzystywać do skutecznego i nieinwazyjnego wsparcia leczenia wielu różnych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego, w tym m.in. ostrych i przewlekłych stanów zapalnych, urazów mięśni i ścięgien, złamań, uszkodzeń skóry, przykurczy mięśni oraz krwiaków. ENF świetnie sprawdza się też w rehabilitacji pooperacyjnej. Urządzenie ocenia stan tkanek zwierzęcia i pozyskuje od niego feedback, który jest podstawą dalszej terapii. Dzięki temu możliwe jest wdrożenie protokołów terapeutycznych ściśle dostosowanych do potrzeb zwierzęcia. Terapeuta może korzystać ze zdefiniowanych protokołów terapeutycznych dla psa, kota i konia, lub konstruować własne postępowanie terapeutyczne w ustawieniach manualnych. Rozwiązanie jest intuicyjne w obsłudze. Urządzenie zostało specjalnie przystosowana do użycia w terapii zwierząt. Jednym z przykładów jest głowica szczotkowa, której można używać bez konieczności golenia sierści. Dodatkowo nie ma konieczności wykorzystania w terapii kremów, żelów i innych substancji sprzęgających, znacząco poprawiając komfort podczas pracy z pacjentem, ale i po wykonanym zabiegu. To znacznie zmniejsza poziom stresu, jaki zwierzę odczuwa w trakcie wizyty weterynaryjnej.
©2024 www.enf-terapia.pl | Terapia autoadaptacyjna ENF
Skorzystaj z darmowego testu naszego urządzenia. Wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz kontaktowy, a my oddzwonimy do Ciebie.