Skuteczna walka z bólem to jeden z priorytetów współczesnej medycyny. Negatywne skutki doświadczania bólu i ich silny wpływ na sferę fizyczną, psychiczną i społeczną człowieka są doskonale rozpoznane i udokumentowane. Pacjenci mogą dziś korzystać nie tylko z osiągnięć współczesnej farmakologii, lecz także z innowacji technologicznych.
Ból należy do jednych z najbardziej negatywnych, niszczących i rujnujących doświadczeń w życiu ludzkim. Nie tylko obniża jakość i komfort życia, ale też zakłóca wiele funkcji życiowych pacjenta doświadczającego dolegliwości bólowych. Negatywnie wpływa na fizjologię, stan emocjonalny, psychikę, relacje społeczne oraz życie duchowe. Powszechnym sposobem walki z bólem jest farmakoterapia, jednakże należy pamiętać również o jej konsekwencjach, ale i o tym, że przyczyna dolegliwości nie jest eliminowana. Dlatego w terapii bólu zaleca się fizjoterapię, psychoterapię i treningi relaksacyjne oraz wizualizacyjne, aby wyeliminować dolegliwości bólowe, zaczynając od ich przyczyny. Metody niefarmakologiczne mają ogromne znaczenie w procesie leczenia przewlekłego bólu. Mają pomóc pacjentom przywrócić chęć do życia i dać im siłę do walki z chorobą.
Ból jest coraz bardziej powszechny. Coraz więcej osób zmaga się z chorobami nowotworowymi i cywilizacyjnymi, które związane są z doświadczaniem przewlekłego bólu. Lawinowo rośnie liczba pacjentów zmagających się z bolesnymi problemami kostno-stawowymi. Starzejące się społeczeństwa dodatkowo pogłębiają ten trend. Równocześnie, wraz z dynamicznym rozwojem medycyny, zwiększa się liczba zabiegów operacyjnych, które wymagają rekonwalescencji, rehabilitacji i działań przeciwbólowych po zabiegu. Trzeba zwrócić też uwagę na drugą stronę medalu – kryzys związany ze stosowaniem leków opioidowych zatacza coraz szersze kręgi. To kolejny czynnik napędzający rozwój rynku nowych rozwiązań do leczenia bólu.
Walka z przewlekłym bólem stanowi dziś ogromne wyzwanie dla lekarzy i fizjoterapeutów. To bardzo trudne zagadnienie ze względu na złożoność procesu odczuwania bólu, a także dużą zmienność percepcji bólu u poszczególnych osób. Leczenie farmakologiczne jest obciążone wieloma skutkami ubocznymi, a także niesie ze sobą znaczne ryzyko uzależnienia się pacjenta od środków przeciwbólowych. Branża medyczna, wspólnie z naukowcami oraz instytutami badawczymi, intensywnie pracuje nad stworzeniem nowych, skutecznych i bezpiecznych metod leczenia przewlekłego bólu. Wśród nowych rozwiązań są m.in. zastosowanie regeneracyjnego biomateriału, osocza i komórek macierzystych. Obiecujące rezultaty przynosi neurostymulacja. Istotnym trendem jest wykorzystanie sztucznej inteligencji do leczenia bólu. Rośnie znaczenie zintegrowanych terapii łączących pracę z ciałem i umysłem.
Do walki z bólem wykorzystuje się też zaawansowane technologie, takie jak ENF (electro-neuro-feedback). Kluczową zaletą tej nowoczesnej metody jest jej holistyczny charakter. System oddziałuje na wszystkie układy – nerwowy, limfatyczny i krwionośny, a także na tkankę łączną, mięśnie i kości. Rozwiązanie jest w pełni bezpieczne i nieinwazyjne, nie niesie ze sobą żadnych skutków ubocznych, ani działań niepożądanych. Warto podkreślić, że działa szybko, a efekty terapii utrzymują się przez długi czas. Ponadto terapię ENF można wykorzystywać w wielu rodzajach dolegliwości: od bólów głowy, przez bóle neuropatyczne i mięśniowo-szkieletowe, po bóle pooperacyjne oraz chroniczne dolegliwości bólowe związane z przewlekłymi schorzeniami. Wyróżnikiem metody ENF jest jej wysoki stopień personalizacji. To program walki z bólem precyzyjnie oddziałujący na te obszary i tkanki w ciele pacjenta, które wymagają leczenia. Procedury ukierunkowane są na ściśle określone struktury w celu skutecznego złagodzenia bólu. W jaki sposób? Urządzenie ENF działa w oparciu o feedback otrzymywany z tkanek pacjenta w trakcie badania. Dlatego terapia ma tak wszechstronne możliwości w leczeniu przewlekłego bólu charakterystycznego dla wielu różnych jednostek chorobowych.
©2024 www.enf-terapia.pl | Terapia autoadaptacyjna ENF
Skorzystaj z darmowego testu naszego urządzenia. Wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz kontaktowy, a my oddzwonimy do Ciebie.