Zdolność tkanek do regeneracji ma szczególne znaczenie w medycynie. Ludzkie tkanki, które uległy uszkodzeniu w wyniku urazu mechanicznego bądź procesu chorobowego, posiadają umiejętność odbudowywania się. Proces regeneracji wymaga jednak czasu, a ten zależy od wielkości oraz przyczyn ubytków tkanki. Odbudowę tkanek – zarówno miękkich, jak i kostnych – można przyspieszyć, korzystając z dobrodziejstw terapii ENF.
Na czym polega mechanizm regeneracji uszkodzonych tkanek w terapii ENF?
Terapia ENF wykorzystuje naturalną zmienność impedancji (czyli oporu tkankowego) ludzkiej skóry. Parametr ten jest zależny od zmian zachodzących w tkankach i w przypadku ich patologii podlega zmianie. Pozwala to zidentyfikować fragmenty tkanek objęte procesem chorobowym i dokładnie je zlokalizować. Po zbadaniu obszaru zabiegowego, czyli przeskanowaniu go za pomocą impulsów elektrycznych, oraz analizie i ocenie stanu kondycji struktur anatomicznych, urządzenie do terapii ENF wysyła odpowiednio dobrane impulsy do zakończeń nerwowych znajdujących się na powierzchni skóry. Odpowiadają one za przyspieszenie procesu regeneracji tkanek.
Terapia ENF jako sposób na regenerację tkanek w różnych schorzeniach
Terapia ENF znajduje zastosowanie w leczeniu pacjentów z wieloma schorzeniami oraz po poparzeniach i kontuzjach: ze złamanymi kośćmi, zerwanymi ścięgnami, uszkodzeniami mięśni oraz krwiakami. Metoda ta wykazuje także skuteczność w regeneracji tkanek w obrębie ran pooperacyjnych i blizn przerostowych. Impulsy elektryczne generowane przez urządzenie ENF radzą sobie również ze zmianami towarzyszącymi chorobom tkanek przyzębia, gradówkami powiek, brodawkami, torbielami oraz cukrzycowymi zmianami na skórze. Terapia ENF ceniona jest też jako sposób na regenerację tkanki kostnej, niezbędną w leczeniu przepuklin kręgosłupa oraz innych anomalii w jego obrębie.
Terapia ENF znajduje zatem wszechstronne zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń wymagających odbudowy tkanek. Jej efekty można zaobserwować już po pierwszym zabiegu, choć do osiągnięcia zadowalających rezultatów wymagana jest ich seria.