Terapia ENF (Electro Neuro Feedback) wykorzystywana w medycynie estetycznej, stomatologii oraz fizjoterapii, znajduje zastosowanie również w weterynarii. Lekarze dysponujący odpowiednią wiedzą i technologią mogą wykonywać diagnostykę oraz przeprowadzać terapię z indywidualnym dopasowaniem parametrów do potrzeb zwierząt.
Urządzenia ENF dla weterynarzy
ENF Pro Vet umożliwia szybką i dokładną ocenę tkanek i przeprowadzenie terapii, wykorzystując indywidualnie dobrany bodziec, z uwzględnieniem reakcji organizmu na impulsy przesyłane podczas zabiegu. Urządzenie ma intuicyjny, prosty w obsłudze interfejs, a także wgrane gotowe protokoły terapeutyczne dla kota, psa i konia (m.in. przykurcz mięśni, krwiak zorganizowany, pourazowe uszkodzenie wiązadeł, złamanie). Weterynarz może także pracować na ustawieniach manualnych. Jedno urządzenie pozwala wykonać zarówno ocenę kondycji tkanek, jak i terapię miejsc objętych zmianami chorobowymi.
Zastosowanie sprzętu ENF w terapii czworonogów
Zabiegi z wykorzystaniem urządzenia ENF Pro Vet redukują dolegliwości bólowe oraz przyspieszają regenerację uszkodzonych czy chorych tkanek poprzez aktywację procesu samoleczenia. W przypadku psów i kotów urządzenie może być stosowane podczas:
- miejscowego leczenia stanów zapalnych tkanek,
- urazów mięśni i ścięgien,
- gojenia się tkanki kostnej,
- rekonwalescencji po przebytych operacjach.
Z kolei terapia ENF u koni i dużych ssaków skupia się głównie na leczeniu krwiaków, redukcji stanów zapalnych ścięgien, zwiększeniu plastyczności tkanki łącznej, redukcji przykurczów mięśni. Zabiegi mogą także zmniejszyć ból u zwierząt ze zdiagnozowaną artrozą i zapaleniem okołostawowym.
Urządzenie zostało wyposażone w specjalną głowicę szczotkową, dzięki której terapię można wykonać bez konieczności golenia sierści zwierząt, co oczywiście wpływa na czas zabiegu, który trwa około 10-15 minut oraz podnosi komfort świadczonej usługi. Efekty są zauważalne niemal od razu. Ogromną zaletą opisanej technologii jest możliwość przeprowadzania terapii w dowolnym miejscu. Urządzenie jednocześnie jest niewielkie i wygodne do transportu, co jest istotne w rehabilitacji weterynaryjnej.